Przewodnik po Krakowie

Przedstawia Ulica Floriańska

Łączy Bramę Floriańską z Rynkiem Głównym i stanowi część Drogi Królewskiej. Władcy wjeżdżali nią na koronacje. Tędy także wprowadzano zwłoki królów, aby je pochować na Wawelu. Większość kamienic na tej ulicy zachowała jeszcze średniowieczne mury, ale ich pierwotne cechy stylowe zostały zatarte w skutek licznych przebudów na przestrzeni dziejów.
Łączy Bramę Floriańską z Rynkiem Głównym i stanowi część Drogi Królewskiej. Władcy wjeżdżali nią na koronacje. Tędy także wprowadzano zwłoki królów, aby je pochować na Wawelu. Większość kamienic na tej ulicy zachowała jeszcze średniowieczne mury, ale ich pierwotne cechy stylowe zostały zatarte w skutek licznych przebudów na przestrzeni dziejów. W XIX wieku ulica ta stała się stała się najruchliwszą ulicą miasta. W 1881 r. zaczęły nią jeździć tramwaje. Ostateczny wygląd ulicy Floriańskiej ukształtował się na początku XX wieku, kiedy większość kamienic otrzymała, nowe eklektyczne fasady.
Spacerują ulicą Floriańską warto odwiedzić Dom Jana Matejki pod numerem 41. Po śmierci malarza w 1893 roku jego dom przekształcono w muzeum.

Zapraszamy na wycieczkę z szalonym przewodnikiem po Krakowie.

©2020.szalonyprzewodnik.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone

WINDWEB - Strony Internetowe