przewodnik po krakowie Główna

Przewodnik po Krakowie

zaprasza na Zwiedzanie Nowej Huty

W świadomości ludzi Nowa Huta, jedna z dzielnic Krakowa, kojarzy się jako postkomunistyczne, robotnicze miasto. Jednak dzielnica zbudowana przez komunistyczne władze już dawno przestała straszyć dymem fabryk oraz blokowiskami z wielkiej płyty. Obecnie jest to jedno z ciekawszych miejsc na mapie zwiedzania Krakowa, gdzie znajduje się wiele muzeów, które mogą być zwiedzane w towarzystwie przewodnika po Krakowie. Nie brakuje parków i sztuki nowoczesnej…

Przewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej HutyPrzewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej HutyPrzewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej HutyPrzewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej HutyPrzewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej HutyPrzewodnik po Krakowie zaprasza na zwiedzanie Nowej Huty

Jednym z największych walorów Nowej Huty jest jej architektura. Przypadnie ona do gustu zwłaszcza miłośnikom dużych przestrzeni miejskich oraz socrealistycznego budownictwa. Komunistyczne bloki, nie przypominają wyglądem tych, które znamy z innych miast Polski. Budowle wokół Placu Centralnego robią na turystach duże wrażenie. Są symbolem dokładnego planowania przestrzeni publicznej, pokazania wielkości miasta, którą chcieli zademonstrować ówcześni architekci. Dużym atutem Nowej Huty jest ogromna ilość otwartych przestrzeni wpisanych w plan miasta. Znajdziemy tutaj również bardzo szerokie chodniki, a także sporo terenów zielonych, przeznaczonych do rekreacji.

Trasa zwiedzania Nowej Huty:

  • Aleja Róż
  • Plac Centralny
  • Kino Światowid - schrony w Nowej Hucie
  • Blok Szwedzki
  • Krzyż Nowohucki
  • Teatr Ludowy
  • kościół Arka Pana

Wersja rozszerzona zwiedzania Nowej Huty zawiera dodatkowo:

  • Klasztor Cystersów w Mogile
  • Kombinat Metalurgiczny, tzw. Pałac Dożów
  • Kopiec Wandy

Czas zwiedzania: 3 - 5h

Atrakcje Nowej Huty

Na Placu Centralnym, miejscu, gdzie z reguły przewodnik po Krakowie rozpoczyna zwiedzanie, od razu rzuca się w oczy majestatyczna Aleja Róż, która miała być najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta. Na jej końcu stał niegdyś pomnik Lenina, ale mieszkańcy nie darzyli go zbytnią sympatią. Jak tylko była możliwość, obrzucano go łaskawie pomidorami i jajami… W pewnym okresie pomnik Lenina w Nowej Hucie miał nawet osobistego strażnika!
W Alei Róż funkcjonuje dotąd restauracja Stylowa, gdzie można wstąpić na pysznego tatara i przenieść się w czasie w odległe już na szczęście czasy PRL-u. Miłośnicy lodów powinni udać się natomiast do słynnych nowohuckich Pingwinków, czyli dwóch miejsc, skąd serwowane są wprost z okienka pyszne lody.

Obowiązkowy punkt na mapie to oczywiście Muzeum Nowej Huty, mieszczące się w dawnym kinie Światowid, które powstało z połączenia się oddziałów Muzeum Miasta Nowa Huta oraz Muzeum Historii PRL-u. Szczególnie warta uwagi jest wystawa „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, która prezentuje obiekty dawnych schronów z okresu zimnej wojny. Obecnie dla turystów udostępniono do zwiedzania dwa schrony. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejść.

Zwiedzając Nową Hutę z przewodnikiem po Krakowie, nie sposób pominąć takich symbolicznych miejsc jak krzyż nowohucki, powstały w miejscu, gdzie miał zostać wybudowany kościół… Podążając dalej zobaczymy Teatr Ludowy, kolejny doskonały przykład nowohuckiej architektury, mający swoją renomę i funkcjonujący do dziś…

Ostatnim i bardzo ważnym miejscem podczas pieszej wędrówki po Hucie jest słynny kościół Arka Pana. Mieszkańcy Huty długo walczyli, aby doszło do powstania tej świątyni. Jego wznoszeniu towarzyszyły liczne demonstracje. Został poświęcony w 1977 roku przez samego Karola Wojtyłę i stał się symbolem walki o wolność.

Jeśli mamy więcej czasu nasze zwiedzanie Nowej Huty można poszerzyć o zwiedzanie Opactwa Cystersów w Mogile z pięknymi polichromiami Stanisława Samostrzelnika. Jeżeli dotarliśmy tak daleko, to nie sposób, by nie przyjrzeć się z bliska Hucie im. Tadeusza Sędzimira, czyli zobaczyć z bliska Kombinat Metalurgiczny, tzw. Pałac Dożów…

W Nowej Hucie znajduje się najmniejszy z krakowskich kopców - Kopiec Wandy, miejsce spacerów krakowian, czyli łąki nowohuckie, a także często odwiedzany Zalew Nowohucki, z placami zabaw, miejscami przeznaczonymi na wypoczynek i rowerowe przejażdżki.
Nowa Huta to przykład ciekawej aranżacji dawnej komunistycznej przestrzeni miejskiej. Jednocześnie nie odrywa się ona na siłę od swojej historii, ale we współczesności i nowoczesności przemyca elementy dawnego PRL-u.

oprac. przewodnik po Krakowie Marcin Szymoniak

©2020.szalonyprzewodnik.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone

WINDWEB - Strony Internetowe