przewodnik po krakowie Główna

Szalony przewodnik po Krakowie przedstawia:Kraków dla dzieci.

Szalony przewodnik po Krakowie Wioski Świata Park Edukacji Globalnej - Lama Przewodnik po Krakowie, wioski świata Przewodnik po Krakowie, muzeum lotnictwa

Co warto zobaczyć?

Dziecko jest jednym z najbardziej wymagających turystów i nie łatwo je zadowolić. Potrzeba dużo bodźców, ciekawostek i atrakcji, aby małego towarzysza zainteresować na dłuższą chwilę. Gdzie się udać, aby wyjazd do Krakowa był przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i rodziców? Miasto skrywa wiele ciekawych i niebanalnych miejsc, które najmłodsi docenią i zapamiętają. Kraków bez cienia wątpliwości można nazwać miejscem magicznym, a przecież samo to słowo wyzwolić w dzieciach pozytywne emocje!
Na początek warto udać się do któregoś z punktów InfoKraków, które oferują bezpłatne mapy Kids In Kraków np. przy Bramie Floriańskiej. To dobre rozwiązanie, aby rozeznać się gdzie i w jakiej odległości od siebie znajdują się atrakcje i zabytki warte zobaczenia. Mapa jest przejrzysta i kolorowa, przy czym bardzo intuicyjna, na pewno zainteresuje małego odkrywcę.
Przez stulecia w Krakowie jako mieście królewskim, istniały dwa reprezentatywne punkty, które pełniły najważniejsze role w mieście. Było to Wzgórze wawelskie, gdzie tętniło życie polityczne i dworskie  oraz Główny Rynek, centrum rozrywki, handlu i spotkań mieszkańców. Rynek Główny to doskonały punkt wypadowy do dalszego zwiedzania. Wspomnianą już magię dzieci z pewnością odnajdą w krakowskich Sukiennicach. Poza ogromną dawką historii, kramy rzemieślników oferują oryginalne pamiątki, ale to nie jedyna atrakcja. W Sukiennicach znajduje się zejście do Podziemi Rynku Głównego. Niezwykle nowoczesne i interaktywne muzeum prezentuje dawne trakty i przekrój Krakowa na przestrzeni tysiąca lat. Warto skorzystać z wiedzy jednego z licencjonowanych przewodników po Krakowie, który uprzyjemni wyprawę i pozwoli zgłębić temat.
Z Rynku można pokierować się w stronę Wawelu, a po drodze przybliżyć dzieciom legendę o szewczyku i smoku, bowiem za moment poznają bardzo ważnego mieszkańca Krakowa - smoka wawelskiego we własnej osobie. Aby zwiedzić smoczą jamę, trzeba dotrzeć do  baszty Złodziejskiej i pokonać 80 stopni. Jaskinia jest bardzo klimatyczna i robi duże wrażenie. Dzieci z pewnością docenią to miejsce, jak i postać smoka na skale, który za drobną opłatą zieje ogniem. Warto też zapoznać się z terminem Parady Smoków, która corocznie w czerwcu odbywa się w mieście. Najmłodsi będą zachwyceni oglądając przemierzające ulice olbrzymie stworzenia, wykonane przez dzieci z całej Polski z najróżniejszych materiałów. Smocza Parada odbywa się też nad Wisłą w towarzystwie fajerwerków! Pamiętajcie, że bulwary wiślane wręcz zachęcają do spacerów lub skorzystania z godzinnego rejsu po Wiśle. Świetnie sprawdzi się przewodnik po Krakowie, który podczas rejsu umili Państwu czas, opowie o Zwierzyńcu, Kazimierzu i oczywiście Wzgórzu wawelskim.
Spacer po urokliwych uliczkach Kazimierza to doskonały sposób na rozładowanie energii malców oraz poznanie historii i kultury żydowskiej. Kazimierz jest pełen nietuzinkowych knajpek z pysznym jedzeniem, także żydowskim. Klimat tej dzielnicy jest niepowtarzalny i zapada w pamięć. Przy zabytkowym Placu Nowym w niedziele odbywa się targ, gdzie mieszkańcy i turyści wyszukują ciekawych ubrań i biżuterii, warto więc udać się w to miejsce i kupić nietypową pamiątkę. W tzw. Okrąglaku czekają pyszne zapiekanki.
Kto w Krakowie nie próbował obwarzanka? Czy wiadomo, że był już znany w średniowieczu? Jak się go robi? Na te i wiele innych pytań odpowie Żywe Muzeum Obwarzanka. W tym miejscu dzieci będą miały okazję poznać tajemnice wyrobu tego pysznego przysmaku i samemu przyrządzić jednego z nich.
Co zrobić, gdy dzieci pragną atrakcji nie z tej ziemi? Jest na to rada. Wioski Świata - Park Edukacji Globalnej, łączy przyjemną zabawę z wartościową wiedzą i pozwala przemierzyć naszą planetę oraz poznać inne kultury i obyczaje. Eskimosi nocują w igloo, Indianie mają swoje tipi, a dzieci z Mongolii śpią w jurtach. Najmłodsi będą mogli zajrzeć do domku i poznać przedmioty oraz zwyczaje z każdego zakątku świata. Nie każde dziecko może cieszyć się wspaniałymi warunkami, dlatego w wiosce pokazane są także zaniedbane regiony świata, jak południowoamerykańskie slumsy. Park jest wysoce interaktywny, dlatego na swojej drodze mali odkrywcy spotkać mogą plującą lamę i jaka do wydojenia.
Dzieci często zadają pytania "a co to?", "jak to działa?". Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w Ogrodzie doświadczeń Stanisława Lema, otwartym od kwietnia do października na świeżym powietrzu. Maszyny w naturalnych rozmiarach rozstawione są w całym parku i podzielone według tematów, które w ciekawy sposób pokazują prawa przyrody, uczą i bawią, zmuszając do myślenia. Kamienne  cymbały, wir wodny, kalejdoskop i pryzmat, to tylko niektóre zjawiska do poznania. W ogrodzie znajduje się również "Zapachowo", labirynt oraz "Geo-ogródek".
Kto by nie chciał wznieść się wysoko ku niebu i podziwiać świat wśród chmur albo poznać maszyny, które tyle potrafią? Tak zachęcony mały odkrywca z pewnością szybko pomaszeruje ku Muzeum Lotnictwa Polskiego. Miejsce to posiada bogatą kolekcję samolotów wykorzystywanych w Wojsku Polskim i nie tylko. Do helikoptera używanego przez Jana Pawła II można nawet wsiąść. Muzeum posiada symulator lotów i strefę edukacyjną.
Zwiedzanie zawsze powinno mieć słodkie zakończenie. Najmniejsza na świecie fabryka cukierków "Ciu Ciu cukierki" pokaże  dzieciom jak powstają ich ulubione specjały od początku do końca. Za mało słodyczy? Manufaktura czekolady dopełni szczęścia dziecka. W tym miejscu można stworzyć swoje własne czekoladki i poznać tajemne receptury na najlepszą pralinkę!

Przewodnik po Krakowie
Marcin Szymoniak

©2020.szalonyprzewodnik.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone

WINDWEB - Strony Internetowe