Przewodnik po Krakowie zwiedzanie Wawelu

Z czym kojarzony jest Kraków? Na pierwszym miejscu niemal zawsze Polacy wymieniają Wawel lub Smoka Wawelskiego! Jak przygotować się do wyprawy i zwiedzania tego miejsca? Ten, kto pojawi się na wzgórzu po raz pierwszy może mieć kłopot z orientacją, zostaniemy przytłoczeni ilością wspaniałych zabytków z różnych epok.

Warto zastanowić się wcześniej co chcemy zobaczyć, a jeśli zależy nam na skorzystaniu z usług przewodnickich, trzeba pomyśleć o tym zanim przyjedzie się do Krakowa. W sezonie letnim może być problem nie tylko z rezerwacją samych biletów wstępu jak i z samym przewodnikiem po Krakowie. Należy też pamiętać, że na Wzgórzu Wawelskim działają 2 odrębne instytucje. Bilety na Dzwon Zygmunt i do grobów królewskich kupimy w kasie biletowej na przeciwko wejścia do Katedry na Wawelu. Proszę pamiętać, że nie ma wcześniejszej rezerwacji. W ramach jednego biletu można także odwiedzić Muzeum Katedralne na Wawelu. Osobno rezerwuje się i kupuje bilety do ekspozycji Zamku Królewskiego. Należy tego dokonać w Centrum Informacji i Promocji turystycznej, usytuowanym również na wzgórzu. Najlepiej zadzwonić wcześniej i dokonać rezerwacji.

Katedra na Wawelu i obiekty z nią związane

Proszę pamiętać, że do katedry na Wawelu wejdziemy zupełnie za darmo. Nikt nie będzie również wymagał biletu wstępu za wejście do krypty, gdzie pochowana jest para prezydencka śp.  Lech i Maria Kaczyńscy oraz Józef Piłsudski. Zapłacimy wyłącznie za wejście na Dzwon Zygmunt i do grobów królewskich oraz wygrodzoną przestrzeń, czyli nie uda nam się podejść do Kaplicy Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej a także Świętej Trójcy.

Muzeum Katedralne

Chyba wszyscy uczyli się w szkole o włóczni św. Maurycego, którą ofiarowano Bolesławowi Chrobremu! Tutaj można zobaczyć jej kopię! Ponadto muzeum prezentuje niektóre ze wspaniałych zbiorów skarbca katedralnego, a jedna z sal poświęcona jest pamiątkom związanym z Janem Pawłem II.

Groby Królewskie

Krypty na Wawelu powinien obejrzeć każdy Polak. Prócz pochówków polskich władców, mamy też krypty wieszczów narodowych i ważne postaci życia politycznego. Warto dodać, że zwiedzanie zaczyna się od krypty św. Leonarda, w której Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą w życiu mszę świętą.

Dzwon Zygmunt

Koniecznie trzeba się na niego wdrapać i dotknąć serca dzwonu! A jeśli będziecie mieć ze sobą dobrego przewodnika po Wawelu, opowie Wam w tym miejscu niejedną ciekawą historią, np. związaną ze Stasiem Wyspiańskim…

Katedra na Wawelu jest czynna dla zwiedzających w sezonie letnim od godziny 9 do 17:00. Poza sezonem można ją zwiedzać tylko do godziny 16:00. Należy pamiętać, że porządek zwiedzania ulega zmianie przy okazji świąt kościelnych oraz różnego rodzaju imprez.

Obiekty zamkowe na Wawelu

Wzgórze Wawelskie to oczywiście nie tylko katedra wawelska! Do oglądnięcia jest również kilka wystaw, którymi zapewne zainteresują się historycy i historycy sztuki. Należą do nich:

  • Komnaty na Wawelu
  • Prywatne apartamenty królewskie
  • Skarbiec Koronny i zbrojownia
  • Sztuka Wschodu
  • Wawel zaginiony

Wystawy są dostępne we wszystkie dni tygodnia prócz poniedziałku.

Punktem obowiązkowym na koniec wędrówki po wzgórzu wawelskim będzie wizyta w smoczej jamie i pamiątkowe zdjęcie ze smokiem wawelskim!

 

©2020.szalonyprzewodnik.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone

WINDWEB - Strony Internetowe