77. Konkurs Szopek Krakowskich

Krakowska Szopka Bożonarodzeniowa to swego rodzaju unikat, tradycja pielęgnowana z pokolenia na pokolenie. Każdego roku możemy podziwiać ich piękno i majestat! Muzeum Krakowa co roku organizuje konkurs na najpiękniejszą szopkę, a efekty pracy szopkarzy możemy podziwiać na wystawie czasowej, organizowanej w okresie świątecznym i noworocznym. Zwiedzanie jest możliwe w towarzystwie przewodnika po Krakowie!

Pierwsze krakowskie szopki bożonarodzeniowe powstały w XIX w. Ich geneza związana jest z chęcią powrotu do tradycji oraz ogromnym zainteresowaniem folklorem przez ówczesnych mieszkańców Krakowa. Postanowili oni do tradycyjnego przedstawienia sceny z Betlejemskiej groty – w której najczęściej umieszczano obok głównych postaci Jezusa, Maryi i Józefa,  zwierząt, pastuszków czy Trzech Króli – dodać lokalne i ludowe akcenty. Ubogą grotę zastępowano imitacjami znanych krakowskich zabytków architektonicznych, głównie starych kościołów z Kościołem Mariackim na czele. Do bogato zdobionych szopek zaczęto dokładać również coraz więcej postaci, takie jak np. Śmierć, Diabeł, Rabin, Herod z żołnierzami, Cyganie, grupy kolędnicze, postaci w strojach ludowych (zarówno krakowskich, jak i góralskich), a nawet posunięto się do ustawiania w szopkach postaci znanych z polskiej literatury, historii, nauki czy też polityki (niejednokrotnie w szopkach możemy zobaczyć Pana Twardowskiego, Lajkonika, Ks. Skargę, Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę a nawet Lecha Wałęsę).

Krakowskie szopki stanowią małe dzieła sztuki. Pomysłowość oraz szczegółowość ich wykonania potrafią wprawić w zachwyt, a ich wykonawcy prześcigają się w pomysłach, aby dodać do swojej szopki coraz bardziej wyjątkowe elementy czy nadać jej jeszcze bardziej zaskakującą formę.

Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia, z samego rana szopkarze z całego Krakowa zjawiają się licznie pod pomnikiem Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie, inicjując w ten sposób początek konkursu szopek krakowskich. Każdej z szopek nadawany jest numer konkursowy. Tego dnia na rynek tłumnie przychodzą krakowianie, turyści, dzieci i młodzież. Następnie ok. godziny 12.00 wszyscy wspólnie z szopkarzami, dumnie prezentującymi swoje małe dzieła sztuki, wędrują dookoła Rynku. Kilka dni później jury konkursowe wyłania zwycięzców w kilku kategoriach wiekowych.

Szopka Krakowska to oryginalna wizja jej pomysłodawcy. W zamyśle ma bawić, ale też nieść treści edukacyjne. Warto jest odwiedzić wystawę z przewodnikiem po Krakowie, który krok po kroku opowie o historii szopki oraz wyjaśni przedstawione w tych małych dziełach sztuki, krakowskie historie… , budzące podziw turystów z całego świata….

5 grudnia, 12:00 RYNEK KRAKOWSKI. Przewodnik po Krakowie zaprasza na 77. Konkurs Szopek Krakowskich.

©2020.szalonyprzewodnik.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone

WINDWEB - Strony Internetowe