Przewodnik po Krakowie zaprasza na:
Zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego w Krakowie
Uroczystość Wszystkich Świętych to święto dość mocno zakorzenione w polskiej kulturze i tradycji. Kultywowanie pamięci o naszych zmarłych to jedna z ważniejszych cech łączących wszystkich ludzi. W listopadzie częściej odwiedzamy cmentarze, gdzie spoczywają ważne dla nas osoby. Najczęściej będą to cmentarze w naszych rodzinnych miastach. Przyjeżdżając do Krakowa warto pamiętać o jednym z najważniejszych polskich cmentarzy, jakim jest Cmentarz Rakowicki w Krakowie.
Podobnie jak Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, Cmentarz Rakowicki w Krakowie stanowi pewien symbol – symbol pamięci o wielkich ludziach, których nie ma już z nami. Ta najstarsza w mieście nekropolia została oficjalnie założona na przełomie 1802 i 1803 roku przez władze Austriackie, jako cmentarz dla mieszkańców Krakowa oraz okolicznych gmin. Z czasem jednak utracił status zwykłego miejskiego cmentarza, a stał się miejscem dla zasłużonych, swoistym narodowym panteonem, gdzie odpoczynek znalazło wielu twórców kultury, przedstawicieli oświaty, naukowców, wojskowych i działaczy niepodległościowych. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 75 tysięcy grobów. Jest to zatem obowiązkowy punkt wycieczek podczas zwiedzania Krakowa.
Cmentarz Rakowicki jest miejscem pochówku takich osobistości jak: Jan Matejko, Marek Grechuta, Wisława Szymborska czy Zbigniew Wodecki. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że jest to miejsce spoczynku również takich postaci jak chociażby Tadeusz Kantor, wybitny reżyser, któremu poświęcona jest Crikoteka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Kantora (kolejny obowiązkowy punkt na mapie Krakowa); Lucjan Rydel, którego ślub stał się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania słynnego „Wesela”; św. Brat Albert, założyciel zgromadzenia Albertynów i słynny orędownik krakowskich ubogich czy Karol i Emilia Wojtyłowie, rodzice papieża Jana Pawła II.
Na zwiedzanie cmentarza warto również wybrać się z innego powodu – niewątpliwie jest on wielkim dziełem sztuki. Wszystko za sprawą licznych nagrobków, które jednocześnie stanowią prace wybitnych artystów, takich jak np. Teofil Żebrawski, Tadeusz Błotnicki czy Karol Hukan. Będąc na Cmentarzu Rakowickim nie można nie zobaczyć nagrobka rodziny Felterów, wspaniałego Grobu Lasockich, grobowca Jana Matejki czy futurystycznego grobu polskiego grafika - Jerzego Panka. Nagrobki te potrafią wprawić w zachwyt...
Cmentarz Rakowicki to wyjątkowe miejsce, które powinno być wpisane jako obowiązkowy punkt zwiedzania Krakowa. Przewodnik po Krakowie wybierze dla Państwa odpowiednią trasę, z pewnością odkryje wiele jego tajemnic. Pełne zwiedzanie cmentarza trwa około dwóch godzin. Należy jednak pamiętać, że jest to miejsce czci i pamięci zmarłych, co również powinno przejawiać się w naszym zachowaniu podczas jego odwiedzin. Wybierając się na spacer po Cmentarzu Rakowickim bez przewodnika, warto pamiętać, że cały jego obszar został podzielony na kwatery, a w sieci znajduje się wyszukiwarka imion i nazwisk zmarłych wraz ze wskazaniem dokładnego miejsca pochówku, co znacznie ułatwia odnalezienie szukanych miejsc.
Czas zwiedzania - ok. 2h
Dojazd: 10 minut tramwajem z centrum miasta