Przewodnik po Krakowie poleca:

Targi Bożonarodzeniowe

Codzienne targi i jarmarki były niegdyś tradycją wszystkich większych europejskich miast. Były to nie tylko miejsca wymiany handlowej - od czasu do czasu targi te zamieniały się w swoiste ośrodki kultury. Wszystko za sprawą wędrownych trubadurów i trup teatralnych.
Rynek Główny w Krakowie na przełomie listopada i grudnia zamienia się w ogromny targ, gdzie na każdego czeka sporo atrakcji. Jeżeli w okresie Świąt Bożego Narodzenia odwiedzają Państwo Kraków, to prócz spotkania z przewodnikiem po Krakowie, koniecznie należy zarezerwować czas na odwiedziny jarmarku…

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, bo tak właśnie brzmi oficjalny tytuł tego organizowanego od kilku już lat wydarzenia, rozpoczynają się 29 listopada i trwają aż do 26 grudnia, więc do drugiego dnia Świąt Bożonarodzeniowych. Następnie Targi zamieniają się w Jarmark Noworoczny, trwający do 6 stycznia.

Co możemy znaleźć na takim jarmarku? Produkty należy podzielić na dwie główne kategorie: regionalne przysmaki oraz szeroko pojmowane rękodzieło. Jeżeli jesteśmy fanami wędzonych lub grillowanych oscypków, gustujemy w wiejskich wyrobach mleczarskich i nie wzgardzimy pyszną pieczoną kiełbaską z domowym pieczywem, to nie sposób przejść obok targu obojętnie. Roznoszące się zapachy doprowadzą nas do rynku nawet z najdalszych ulic Krakowa. Oczywiście jarmark jest również okazją do skosztowania prawdziwego galicyjskiego grzańca, który nigdzie nie smakuje tak wyjątkowo, jak właśnie wieczorową porą na płycie Krakowskiego Rynku. Również dla smakoszy pierników i innych słodkich wyrobów niczego nie braknie.

Obok jedzenia na targu można zakupić oczywiście wszelkiego rodzaju rękodzieło: od ręcznie malowanych bombek na choinkę, przez inne drewniane i papierowe ozdoby, aż po wyroby sukiennicze, biżuterię, pamiątki związane z Krakowem, a nawet pocztówki. Należy również wspomnieć, że odwiedzenie Targu Bożonarodzeniowego to jednocześnie okazja do zobaczenia jednej z najpiękniejszych w Polsce choinek, która montowana jest przez władze miasta na płycie Rynku. Jej blask, w połączeniu z targiem i zabytkami znajdującymi się przy rynku, tworzy unikalny klimat.

Dopełnieniem świątecznej atmosfery są inne towarzyszące Jarmarkowi wydarzenia: Krakowski Marsz Mikołajów organizowany przez uczniów krakowskich szkół średnich; liczne koncerty kolęd organizowane na plenerowej scenie tuż przy targu czy wreszcie jedyny w swoim rodzaju Konkurs Szopek Krakowskich odbywający się co roku, o niezmiennej porze, 5 grudnia o godz. 10:00.

oprac. Marcin Szymoniak, przewodnik po Krakowie