Przewodnik po Krakowie zaprasza konkurs szopek krakowskich 2016

Każdego roku, w pierwszy czwartek grudnia tłumy turystów i mieszkańcy Krakowa zbierają się na krakowskim Rynku przy pomniku Adama Mickiewicza i witają licznie przybywających szopkarzy, prezentujących swoje małe arcydzieła.

Szopka krakowska jest ściśle związana z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, błyszcząca i niezwykle kunsztownie wykonana. Przedstawia historię narodzin Chrystusa na tle krakowskich zabytków. Swoje korzenie wywodzi z tradycyjnych szopek wystawianych każdego roku w kościołach podczas Bożego Narodzenia. Prócz figurek Marii, Józefa i Dzieciątka, dołączano postaci aniołków, pastuszków, zwierząt i Trzech króli.

Pierwsze szopki krakowskie powstawały od drugiej połowu XIX wieku, a ich twórcami byli murarze i robotnicy budowlani, którzy w ten sposób zarabiali na życie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ze względu na zimową aurę nie mogli wykonywać swoich codziennych obowiązków. Budowanie przenośnych konstrukcji stało się bardzo popularne wśród mieszkańców Krakowa i okolicznych wsi. Prześcigano się w pomysłach na wykonanie szopki. Schemat budowy był niemal podobny. Na pierwszym piętrze szopki, w centralnym miejscu znajdowała się Święta Rodzina. Konstrukcja szopki przypominała zawsze którąś z krakowskich budowli, przede wszystkim Kościół Mariacki, ale w tej roli występował również Wawel, Barbakan, czy też krakowskie Sukiennice. Całość tworzyła niezwykły teatrzyk z lalkowymi kukiełkami – z postaciami biblijnymi i świeckimi – dwoma przenikającymi się światami. Święta rodzina zawszę była elementem niezmiennym. Ze względu na historię, politykę, panujące obyczaje, zmieniały się świeckie elementy szopki – dodawano wątki patriotyczne, obyczajowe, a nawet satyryczne.

Wystawa szopek krakowskich

Pierwszy konkurs na szopkę krakowską został zorganizowany jeszcze przed II wojną światową, w 1937 roku i z przerwą na czas okupacji, przetrwał do dnia dzisiejszego. Każdego roku wystawcami są współczesne rodziny cieśli, ale również dzieci i młodzież. Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia od wczesnych godzin rannych będą przybywać pod pomnik Adama Mickiewicza wystawcy, by zaprezentować swoje dzieła mieszkańcom. O godzinie 12:00, po wysłuchaniu hejnału z wieży mariackiej, udadzą się do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pałacu Krzysztofory, gdzie oddadzą swoje projekty w ręce jurorów.

W tym roku pochód szopkarzy przypada na 1 grudnia. Szopki krakowskie będzie można oglądać na specjalnej wystawie od 5 grudnia 2016 roku.

Ceny biletów:

  • Normalny – 9 zł, ulgowy 6 zł
  • Grupowy – 5 zł, (minimum 10 os.)
  • W poniedziałki wystawę można oglądać w cenie 3 zł

Dobrym sposobem na zwiedzanie Krakowa w grudniu jest krótki spacer po Starym Rynku + kiermasz świąteczny + wystawa szopek krakowskich 2016.